Fałszywe sklepy internetowe - Komisja Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

Obecnie wiele osób kupuje rzeczy przez Internet, co daje cyberoszustom szereg możliwości do działania. Przykładowo tworzą strony internetowe łudząco podobne do oficjalnych stron znanych sklepów internetowych, marek. Przygotowują także nowe, nieznane sklepy internetowe, na których oferują produkty. W obu przypadkach cechą charakterystyczną jest np. zaniżona cena produktu w stosunku do ceny rynkowej. Oszuści stosują to rozwiązanie bazując na tym, że wielu potencjalnych kupców przy zakupie kieruje się przede wszystkim ceną. 

Jakie produkty najczęściej wybierają cyberoszuści? 

Asortyment sklepów internetowych oszuści dostosowują do aktualnych potrzeb rynkowych. Przykładowo w okresie przedświątecznym dominuje tematyka prezentów, a w okresie letnim kompletowania wyprawek szkolnych. 

Co wyłudzają cyberoszuści? 

Najczęściej na stronie stworzonego przez nich sklepu po wyborze potrzebnych produktów i przejściu do zapłaty, pojawi się formularz do wypełnienia danymi osoby zamawiającej: imię, nazwisko, adres dostawy, numer telefonu, adres e-mail etc. Następnie wyświetlony zostanie rachunek z informacją o konieczności dokonania przelewu. W tym przypadku celem cyberoszustów jest bezpośrednie wyłudzenie pieniędzy. Zdarza się, że na stronie zostaje udostępniony formularz do wyłudzenia danych karty płatniczej. Podanie tych danych jest jednoznaczne z pozyskaniem ich przez cyberoszustów, którzy będą próbowali wykorzystać je do wyprowadzenia pieniędzy z rachunku takiej osoby.

Jak rozpoznać, że to sklep stworzony przez oszusta? 

  1. Jeżeli na stronie widzimy zadziwiająco (wręcz niewiarygodnie) niskie ceny, to powinno być znakiem, że należy być ostrożnym. Oczywiście, może być zarówno tak, że w „legalnym" sklepie będą konkurencyjne ceny lub oszuści nie wykorzystają motywu promocji do zachęcenia skorzystania z ich strony. 
  2. Brak możliwości wyboru sposobu zapłaty. Narzucona konieczność zrobienia przelewu na wskazany rachunek, czy wpisania danych karty płatniczej. Dodatkowo brak możliwości wyboru opcji „płatność za pobraniem”, czyli w momencie otrzymania zamówionego towaru. Nawet jeżeli nie planujemy wybrać takiej formy płatności, to warto sprawdzić, czy jest ona dostępna.
  3. Kolejnym znakiem ostrzegawczym powinien być brak informacji o danych firmy: nazwa, adres, numer NIP etc. Jeżeli takie dane znajdują się na stronie, to warto zweryfikować ich prawidłowość, np. za pośrednictwem wyszukiwarki KRS. Oszuści mogą wykorzystywać dane istniejącej firmy i prowadzonego przez nią sklepu internetowego do swoich działań, jak tworzenie własnych sklepów internetowych.
  4. Warto zweryfikować adres strony internetowej. Jeżeli zawiera błędy, literówki lub nie jest powiązany z nazwą sklepu, to może być sygnał, że możemy mieć do czynienia ze stroną stworzoną przez oszustów.
  5. Sprawdź opinie w Internecie. Zdarza się, że osoby, które zostały oszukane, dzielą się swoją historią w sieci. Przed zakupem warto sprawdzić, czy na którymś forum lub w social mediach nie został poruszony wątek sklepu, w którym zamierzamy dokonać zakupu. Brak opinii nie musi oznaczać, że wszystko jest w porządku, tak samo jak skrajnie pozytywne oceny.

Co zrobić, jeżeli dokonam zakupu w takim sklepie? 

Informację o zdarzeniu należy przekazać do banku, w którym mamy rachunek np. dzwoniąc na infolinię. Jeżeli na stronie internetowej stworzonej przez oszustów zostały podane informacje o karcie płatniczej, będzie trzeba jak najszybciej ją zastrzec. Następnie sprawę warto zgłosić na policję. A jeżeli znamy adres strony, na której zostaliśmy oszukani, można zgłosić ją do CERT Polska

Fałszywe sklepy internetowe

Schemat oszustwa