Pakiet CRD V / CRR II – zmiany polskich regulacji - Komisja Nadzoru Finansowego

CRD/CRR

Pakiet CRD V / CRR II – zmiany polskich regulacji

Data aktualizacji:

Ustawa – prawo bankowe

  • Wdrożenie pakietu CRD V / CRR II do polskiego porządku prawnego zostało dokonane przede wszystkim w formie nowelizacji ustawy – Prawo bankowe, dokonanej ustawą z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.
    W/w ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 13 kwietnia 2021 r. i weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z określonymi wyjątkami.
  • W/w zmiany w ustawie – Prawo bankowe polegały na wprowadzeniu w tym akcie prawnym nowych przepisów dyrektywy CRD V (nieobecnych we wcześniejszych dyrektywach CRD) oraz modyfikacji tych, które w tej dyrektywie uległy zmianie. W ustawie wprowadzono również modyfikacje zmierzające do dostosowania prawa krajowego do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu CRR II.
    Tekst ustawy jest dostępny na stronie internetowej Sejmu, w bazie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP).

Akty wykonawcze

Dla pełnego wdrożenia pakietu CRD V / CRR II do polskiego porządku prawnego, konieczne było również znowelizowanie aktów wykonawczych m.in. do ustawy – Prawo bankowe. Jednocześnie wprowadzono zmiany struktury i zakresu przedmiotowego poszczególnych aktów. Zostały one wydane w formie rozporządzeń Ministra Finansów.

Dotychczas, w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane:

1) Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 czerwca 2021 r. w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń w bankach (Dz.U. 2021 poz. 1045) 

2) Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu przeprowadzania badania i oceny nadzorczej w bankach (Dz.U. 2021 poz. 987) 

3) Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego oraz dokonywania przez bank przeglądów strategii i procedur szacowania i stałego utrzymywania kapitału wewnętrznego (Dz.U. 2021 poz. 1408) 

4) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 2021 r. w sprawie szacowania kapitału wewnętrznego i aktywów płynnych, systemu zarządzania ryzykiem, badania i oceny nadzorczej, a także polityki wynagrodzeń w domu maklerskim oraz małym domu maklerskim (Dz.U. 2021 poz. 2267) 

Pozostałe regulacje krajowe

Wdrożenie pakietu CRD V / CRR II do polskiego porządku prawnego zostało dokonane również w formie zmiany dokonanej w: 

  • ustawie z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. z 2020 r. poz. 449, z późn. zm.),
  • ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1198),
  • ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 89, z późn. zm.),
  • ustawie z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 2059),
  • ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 483, z późn. zm.),
  • ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 895, z późn. zm.),
  • ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 842).

Akty wykonawcze i wytyczne do pakietu CRD V / CRR II

  • Należy również mieć na uwadze, iż oprócz w/w przepisów krajowych transponujących pakiet CRD V / CRR II do polskiego porządku prawnego, konieczne jest również przestrzeganie stosowanych bezpośrednio – aktów wykonawczych, tj. standardów technicznych o charakterze: regulacyjnym, wykonawczym i nadzorczym oraz wytycznych opracowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority, EBA).
  • Dokumenty te stanowią uzupełnienie przepisów pakietu CRD V / CRR II, wskazując, w jaki sposób nadzorcy i podmioty nadzorowane powinni wypełniać obowiązki w nim określone.